Obec Horný Hričov
ObecHorný Hričov

Oznam – Zrezanie lipy pri multifunkčnom ihrisku

Vážení spoluobčania,

s poľutovaním Vám musíme oznámiť, že dnes v utorok 21.06.2022 bude vykonaný odborný výrub lipy pri multifunkčnom ihrisku. Napriek tom, že lipa navonok pôsobí ako zdravý strom, opak je pravdou. Na základe podozrení z porušenia stability lipy bolo minulý týždeň vykonané pracov

Vážení spoluobčania,

s poľutovaním Vám musíme oznámiť, že dnes v utorok 21.06.2022 bude vykonaný odborný výrub lipy pri multifunkčnom ihrisku. Napriek tom, že lipa navonok pôsobí ako zdravý strom, opak je pravdou. Na základe podozrení z porušenia stability lipy bolo minulý týždeň  vykonané pracovníkmi Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, v.v.i.
Oddelenie fytopatológie a mykológie Nitra, stanovenie stability dreviny zvukovým tomografom FAKOPP 3D.

V závere posudku sa píše:

Na základe akustickej tomografie a výpočtu bezpečnostného faktora konštatujeme havarijnú stabilitu hodnotenej dreviny. Na základe zistenej rozsiahlej otvorenej dutiny na kostrovom konári (vrstvy 430 a 520 cm) a nedostatočnej stability tejto časti koruny konštatujeme havarijný stav a odporúčame odstránenie celej dreviny.

Odstránením iba poškodeného hlavného kostrového konára by došlo k závažnej zmene statických pomerov koruny a zmeny ťažiska celej dreviny. Rovnako rizikovými faktormi sú aj hniloba pod rozkonárením (vrstva 190 cm) ako aj dynamická väzba, ktorá je už napnutá.

Navyše, pri vizuálnej obhliadke bolo zistené výrazné zdvíhanie povrchu pôdy a vyzdvihnutie obrubníka priľahlej komunikácie, čo nasvedčuje nestabilnému stavu koreňovej sústavy dreviny a hrozí nebezpečenstvo vývratu.
Z uvedených dôvodov odporúčame z bezpečnostného hľadiska okamžité odstránenie celej dreviny.

Znenie kompletného posudku: POSUDOK_HornyHricov_06-2022

Obec bude realizovať náhradnú výsadbu. Vysadené budú tradičné Slovenské dreviny.

Dušan Ďuríček, starosta

Prílohy

POSUDOK_HornyHricov_06-2022.pdf

POSUDOK_HornyHricov_06-2022.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 1,17 MB
Autor:

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie